I situationer som nu, i samband med spridning av viruset Covid-19, är det viktigaste förstås att värna om människors hälsa. I det arbetet behöver vi alla visa varandra stor hänsyn och omsorg. Vi lovar också att göra allt vi kan för att du som kund ska kunna få dina leveranser så snabbt som möjligt och på säkrast möjliga sätt.


Det här gör vi för att värna om säkerheten  för kunder och anställda

Produktsäkerhet

Du som kund kan lugnt fortsätta att beställa varor från oss.Vi gör allt vi kan för att smittan inte ska finnas på vårt lager. Bland annat har vi inte sjuka och alla som börjar känna sig krassliga stannar hemma.

Förändrade leveransrutiner

Generellt sett ska vi alla undvika fysisk kontakt just nu och det gäller förstås även våra leveranser. Vi använder flera olika leverantörer och alla leveranser sker därför inte på samma sätt. Vi vill be alla kunder att hålla sig öppna för förändringar i rutiner och vara uppmärksamma på informationen som kommer i leveransaviseringar. Förändringar sker löpande, i takt med att vi och våra leverantörer följer direktiven från våra myndigheter.

Följ leverantörers uppdateringar:

Postnord: https://www.postnord.se/coronavirus

DHL: https://www.logistics.dhl/coronavirus

Leveranstider

Just nu upplever vi högre tryck än vanligt, likt många e-handlare runt om i Sverige. Vi har tagit in många fler ordrar än vi brukar och jobbar för fullt för att se till att du ska få dina varor så fort det bara går men trots det så kommer många ordrar drabbas av förseningar. Alla ordrar behandlas i tur och ordning. Det betyder att de varor du beställt är reserverade i våra system och på vårt lager. Dina varor kommer att packas i din låda och skickas så snart det blir din tur. Alla kunder som väntar på sin order kommer att kontaktas av oss via mail kring förseningar. För att få information om när vi åter har normala leveranstider, signa gärna upp dig på vårt nyhetsbrev. Du hittar vårt nyhetsbrev längst ner på sidan.

Rutiner för vår personal

Vi har vidtagit försiktighetsåtgärder för vår personal som uppdateras dagligen. Vi följer Folkhälsomyndighetens och 1177 rekommendationer, har noggranna hygien- och städrutiner och har beredskap för att klara av en ökad frånvaro. All personal som kan arbeta hemifrån gör det.

Kontakt med kundservice

På grund av påverkade leveranstider har vår kundservice en stor mängd ärenden både på mail och telefon. Vår kundservicepersonal jobbar så fort de kan för att ni ska få svar så snabbt som möjligt. Med hänsyn till den situation som råder ber vi er ha extra tålamod. Ett enkelt och snabbt sätt att få svar på vanliga frågor är genom att titta i vår Q&A som du hittar i vår support-widget. Om du inte hittar svar på din fråga där är bästa sättet att kontakta kundservice via vårt kontaktformulär som du hittar här.

Leave a comment